sobota, 18 maja 2013

Pani Pokrzywa Zwyczajna :) Dlaczego o niej zapomniano? Zdrowa i Darmowa !



Pokrzywa wielu z nas kojarzy sie na pierwszym miejscu z bólem, pieczeniem i swędzeniem z czasów dzieciństwa kiedy niekoniecznie celowo trafialiśmy na ukryte pośród innych roślin kłujące zielone listki. W większości przypadków właśnie te wspomnienia działają wręcz odpychająco na myśl o użytku tej rośliny w codzienny życiu. Chciałabym przedstawić co nieco informacji o właściwościach tej cudownej rośliny.


Trzy super cechy pokrzyw:

1. Rosną praktycznie wszędzie - oczywiście zbieramy je z jak najbardziej 'czystych' od spalin miejsc, najlepiej w lasach lub na łące daleko od drogi.
2. Bardzo szybko się mnożą - w przeciwieństwie do innych ziół rosną jak 'na drożdżach' i prawie nigdy nie ma ich 'za mało'
3. Są całkowicie darmowe - o ile mamy ochote w piękny dzień, wziąść pare rękawiczek i przejść się na spacer, to nie musimy za nie płacić. Oczywiście w aptekach jak i w drogeriach kosmetycznych są do kupienia produkty na bazie pokrzyw za które czasem musimy zapłacić sporą sume.

Jak zbieramy?:

- W czystym miejscu
- Przed kwitnięciem (kiedy kwitnie nie jest już tak wartościowa)
- Z dużych pokrzyw zrywamy tylko górne listki, małe zbieramy w całości
- Nie jemy łodyg i dużych części pokrzyw 

Do czego nam te pokrzywy? Przedewszystkim są bardzo zdrowe dla naszego organizmu. W dzisiejszych czasach niestety bardzo często nie zwracamy uwagi na braki witamin w naszym organizmie a cały dzień po za domem i dodatkowe zajęcia zmuszają nas do jedzenia podobnych, wygodnych i szybkich potraw. Rozumiem całkowicie ten styl życia bo sama kiedyś byłam w nim uwięziona, jednak problemy zdrowotne otworzyły moje oczy na proste, szybkie zdrowe i w dużej mierze tanie posiłki po których nie odczuwam zgagi, bóli zólądkowych czy zwykłego przemęczenia.

Wzięłam pod uwagę pokrzywy gdyż jestem w piątym miesiącu ciąży i szczególną uwage zwracam na połączenie składaników tak aby utrzymać prawidłowy poziom żelaza, wapnia i potasu w organizmie nie tylko dla tego małego urwisa który wciąż daje mi popalić kopiąc w żebra ;) ale również dla siebie. Kilka dni temu poszłam ze znajomymi na spacer do pobliskiego lasu i olśniło mnie że właśnie jest sezon na piękne pachnące aż z daleka pokrzywy i wtedy też postanowiłam wypróbować kilka nowych przepisów kulinarnych z użyciem pokrzyw. Zanim jednak narobie wam smaków na te wegetariańskie potrawy rozpisze dokładnie walory zdrowotne niedobrych kłujących pokrzyw które przez ostatnie dni poraziły mnie troche 'prądem' :P



Właściwości Pokrzywy Zwykłej:

- Zawiera łatwo przyswajalne mikroelementy: wapń, potas, fosfor,żelazo, jod - które pomagają w prawidłowej pracy metabolizmu
- Zawierają witaminy B2, K i C
- Oczyszcza organizm z toksyn oraz kwasu mlekowego
- Poprawia stan cery, włosów i paznokci (wystarczy sprawdzić skład kosmetyków lub witamin do kupienia w aptekach)
- Superlektyna UDA hamuje rozwój patogenów
- Wzmacnia układ odpornościowy
- Działa antybakteryjnie i antywirusowo
- Obniża poziom cukru we krwi - zalecane szczególnie u cukrzyków
- Duże ilości żelaza zapobiegaja anemi, niedokrwistości i słabemu krzepnięciu krwi.
- Zwiększa ilość hemoglobiny i erytrocytów usprawniając krążenie i wydolność organizmu
- Wspomaga trawienie
- Zapobiega wrzodom żołądka i jelit
- Oczyszcza zatoki i pomaga pozbyć się flegmy z dróg oddechowych
- Wykorzystywane w leczeniu prostaty oraz zapalenia dróg moczowych
- Działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójczo
- Łagodzi obrzęki i skórcze oraz pomaga przy bólach reumatycznych
- Oczyszcza krew - lekkie działanie moczopędne
- Liście i korzeń pokrzywy obniżają ciśnienie krwi i działają antyalergicznie

Pokrzywy jak widać mają więc różnorodne zastosowanie nie tylko w medycynie ale i w ogrodnictwie. Z pokrzyw robi się naturalną odżywke - kompost do podlewania zarówno kwiatów jak i sadzonek warzywnych czy ziołowych. Wystarczy świeże pokrzywy wsadzic do pojemnika z deszczówką na kilka dni po czym podlewać nią kwiaty.

Również bardzo polecaną jest naturalna odżywka - płukanka do włosów na bazie wody lub octu, ale chyba każdy z nas w dzieciństwie mył włosy szamponem pokrzywowym :)

Nie będe sie rozpisywać na temat użytku tej rośliny w produkcji tkaniń chociaż wykonane z jej włokien były bardzo trwałe i przewiewne. Są one również odporne na grzyby i pleśnie. Wciąż wykorzystuje sie je w połączeniu z innymi materiałami na przykład wełną.

OKEJ ale sie rozpisałam :) czas na troche ślinotoku! Przez ostatnie kilka dni chodziłam codziennie z moją psiną do lasu po świeże pokrzywy. Ugotowałam kilka dań aby stworzyć Pokrzywowe Menu wegetariańskie ale zarówno bardzo dietetyczne bo po co nam zbędne ilości tłuszczu i dodatkowe kilogramy? :) Przepisy pochodzą z różnych miejsc jednak wszystkie zostały zmienione i odchudzone w moim stylu co nie znaczy że nie są pyszne. Moim Faworytem jest Spaghetti z pokrzyw, szpinaku i awokado! Zobaczcie sami. Wszystkie zdjęcia robiłam na bieżąco zanim rzuciłam się na talerz :)






Pyszna Bogata w Żelazo Zupa - Krem z Pokrzyw i Szpinaku! (3 porcje)

 
50 gram szpinaku
20 sztuk młodych pokrzyw

2 ziemniaki

1 cebula

2 ząbki czosnku

400ml wody

1 łyżka oliwy z oliwek

Bulion wegetariański

Kilka listków świeżej bazyli
Pieprz ( sól do smaku opcjonalnie)

Przygotowanie:
Listki mlodych pokrzyw płuczemy pod zimna wodą. Płuczemy szpinak i obieramy ziemniaki. Cebule i czosnek siekamy na drobno i smażymy na oliwie (lub dusimy na 200ml bulionu wegetariańskiego). Dodajemy pokrojone w kostke ziemniaki, dolewamy 400ml wody z bulionem (lub kolejne 200ml w przypadku duszenia cebuli) i gotujemy aż ziemniaki bedą miekkie. Dodajemy szpinak i pokrzywe, doprawiamy pieprzem i opcjonalnie posypujemy posiekana świeżą bazylią. Gotujemy jeszcze 3 minuty. Dokladnie blendujemy na krem. Można podawaj z pieczywem lub chrupkim według smaku.




Jajecznica z pokrzywami:

2 jajka
10 sztuk młodych pokrzyw

1 łyżeczka oliwy z oliwek

0,5 cebuli

pieprz i sól



Listki pokrzyw parzymy wrzątkiem. Cebulę kroimy w kostkę i razem z pokrzywami przesmażamy na oliwie. Kiedy cebula się zrumieni, dodajemy jajka, doprawiamy całość pieprzem i solą. Ciągle mieszając smażymy jajecznice do czasu uzyskania porządanej konsystencji.




Naleśniki z pokrzyw i szpinaka z serem feta.


Składniki

Ciasto na naleśniki (4 sztuki)

1/2 szklanki mąki

1/4 szklanki mleka(temperatury pokojowej)

1/4 szklanki wody( temperatury pokojowej- może być gazowana)

1 jajko

szczypta soli



Farsz

70-80 g liści pokrzyw

150-200 g szpinaku baby

1/2 kostki fety

3 ząbki czosnku

pieprz do smaku

1 cebula

1 łyżka oliwy z oliwek

Szczypta bazylii (opcjonalnie)


Naleśniki

Wsypujemy do miski mąkę, dodajemy mleko, wodę, jajko i sól i dokładnie miksujemy. Patelnię rozgrzewamy i smarujemy wacikiem umoczonym w oleju lub smażymy bez oleju w przypadku patelni ceramicznej. Chochelką wylewamy ciasto na patelnie i rozlewamy je na kształt kółka.

Smażymy z jednej i drugiej strony na lekko złoty kolor.



Farsz

Obrywamy z pokrzywy same listki, następnie sparzamy je wrzątkiem i przelewamy zimną wodą. Dokładnie odciskamy i drobno kroimy. Szpinak płuczemy i kroimy drobno.

Na oliwie chwilę dusimy posiekany drobno czosnek i cebule. Wrzucamy pokrzywę i szpinak i dusimy na niewielkim ogniu przez kilka minut, dodajemy pieprz i bazylie. Ściągamy z kuchenki i dodajemy pokruszoną fetę mieszając dokładnie z resztą farszu. Nakładamy na usmażone naleśniki smarując całą powierzchnie i zawijamy jak krokiety.



Pasta twarogowa z Pokrzywą

10 dag twarogu półtłustego
10 sztuk pokrzyw
4 rzodkiewki
0,5 cebuli
1 łyżka śmietany
sól i pieprz


Przygotowanie:
Twaróg rozdrabniamy ze śmietaną za pomocą widelca. Listki pokrzyw obieramy i sparzamy wrzątkiem po czym płuczemy pod bieżącą wodą. Odciskamy i siekamy na drobne kawałeczki. Cebulę i rzodkiew kroimi na małą kostke. Do twarogu dodajemy pokrzywy i sól z pieprzem – dokładnie mieszamy, następnie dodajemy pozostałe warzywa i rownież mieszamy. Podajemy na pieczywie lub chrupkim.




Spaghetti z pokrzywy, szpinaku i awokado.


 
300 g makaronu (np. Spaghetti lub penne)

1 awokado

1 ząbek czosnku

3 łyżeczki soku z limonki lub cytryny

2 - 3 kawałki marynowanej papryczki jalapeno

10 listków bazylii (2 łyżki suszonej opcjonalnie)

duży kubek listków młodego szpinaku

duży kubek listków swieżej pokrzywy

50 g sera feta


Przygotowanie:



    Makaron wrzucić na wrzącą i osoloną wodę, ugotować al dente. Zmiksować obrane i pokrojone awokado, czosnek, sok z limonki, papryczkę jalapeno, listki bazylii, opłukany i osuszony szpinak oraz sparzoną gorącą wodą pokrzywe, doprawić solą i pieprzem.

    Makaron odcedzić i włożyć z powrotem do garnka dodać mus z awokado i delikatnie wymieszać. Podawać z pokruszonym serem feta i listkami bazylii (opcjonalnie).


Wiosenny kuskus



100 g kaszy kuskus

400 g wody

350 g szparagów

3-4 ząbki czosnku

oliwa z oliwy



Na pesto:

3 łyżki posiekanych liści pokrzywy

2 łyżki posiekanych liści mięty

3-4 łyżki oliwy

2 łyżki soku z limonki

1-2 łyżki płatków migdałowych lub pestek dyni

1 łyżka parmezanu (opcjonalnie)

sól, pieprz



Sposób przygotowania

Przygotowujemy pesto. Gałązki pokrzywy polewamy wrzątkiem osuszamy, oddzielamy listki, siakamy je razem z miętą i miksujemy z oliwą i sokiem z limonki, doprawiamy. Na końcu dodajemy płatki migdałów lub pestki dyni i parmezan. Delikatnie mieszamy.

Przygotowujemy kaszę. Do zdjętej z gazu wrzącej wody wsypujemy kaszę,przykrywamy ja na okolo 10 min aż nasiąknie i cała woda się wchłonie a kasza będzie kremowa.

Fasolę szparagową kroimy na mniejsze części i podduszamy na oliwie z czosnkiem.

Dodajemy pesto do kaszy i mieszamy dokładnie.
Na końcu, tuż przed podaniem łączymy ze szparagami. Posypujemy serem. Podajemy.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz